U Pedagoga...
Drodzy Uczniowie!
W tym dziale znajdziecie informacje na tematy poruszane na warsztatach.
Tematy: stres, płytka wyobraźnia
Zarządzanie stresem
Czym jest stres?
W potocznym rozumieniu stres jest niepożądanym stanem ducha i ciała, powodującym depresje, lęki, choroby psychosomatyczne od wrzodów żołądka poczynając na nowotworach kończąc.
Warto byście wiedzieli, że stres jest naturalną reakcją naszego organizmu na zmianę, pozostałością po zagrożeniach jakiś na codzień doświadczali nasi praprzodkowie (stąd częsta reakcja typu "uciekaj lub walcz").
Zmian z życia nie możemy wyeliminować, choćby dlatego, że taka w pełni przewidywalna i powtarzalna codzienność szybko stała by się nieznośnie nużąca. Jako istoty rozumne możemy jednak nauczyć się zarządzać stresem tak by był on dla nas eustresem (stresem pozytywnym), czyli siłą napędową, wyzwalającą twórczy potencjał.
Powodzenia!
Płytka wyobraźnia to kalectwo
Warsztaty te odbywają się w klasach I i II, zwłaszcza matematycznych, gdzie przeważają liczebnie chłopcy, gdyż to głównie do nich skierowany jest przekaz kampanii.
Kampania "Płytka Wyobraźnia to kalectwo" to akcja społeczna mająca na celu ostrzeżenie młodych osób przed nierozważnymi i często tragicznymi w skutkach skokami do wody.
Corocznie w okresie wakacji setki młodych osób łamią kręgosłup skacząc do wody w miejscach do tego nie przeznaczonych.
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe to formacja, której misją jest zmniejszenie liczby osób tonących, a celem strategicznym - organizowanie pomocy oraz ratowanie życia lub zdrowia osób na wodach.
Zapamietajcie ten numer:
STOP uzaleznieniom behawioralnym
Kiedy słyszymy słowo "uzależnienia", najczęściej na myśl przychodzą nam osoby nie potrafiące funkcjonować bez jakiejś substancji - alkoholicy, narkomani, palacze papierosów.
To wszystko osoby uzaleznione od substancji (uzależnienie chemiczne).
Uzależnienia behawioralne to zaburzenia (nałogi) nie związane z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych, lecz z niekontrolowanym wykonywaniem pewnych czynności - action addiction, behavioral dependency.
Należą do nich zachowania lub działania, które są społecznie akceptowane, takie jak jedzenie, granie w gry hazardowe, robienie zakupów, korzystanie z Internetu, oglądanie telewizji, dbanie o swój wygląd, zaspokajanie potrzeb seksualnych, używanie komórki, praca itp.
Zachowania te stają się zagrażające i mogą przejść w uzależnienia wówczas, gdy tracimy kontrolę nad daną czynnością.
Odczuwamy wówczas przymus – czyli silne pragnienie wykonywania danej czynności, mimo jej negatywnego wpływu na nasze funkcjonowanie.
Kiedy natomiast nie możemy jej wykonywać, doznajemy różnych dolegliwości, np. rozdrażnienie, złość, niepokój.
Więcej informacji na stronie
STOP cyberprzemocy
Celem warsztatów jest uwrażliwienie Was na tematykę przemocy rówieśniczej w mediach cyfrowych.
Osoba, która doświadcza cyberprzemocy przezywa wiele negatywnych uczuć - strach, wstyd, poczucie krzywdy, odrzucenia i niesprawiedliwości.
Człowiek jako "istota społeczna" potrzebuje czuć się akceptowany w grupie, czuć że innym na nim zależy.
Głupi, bezmyślny "dowcip" może sprawić, że czyjeś życie zmieni się w koszmar.
Zaburzenia odżywiania
Zaburzenia odżywiania to grupa zaburzeń cywilizacyjnych, które dotykają coraz większą liczbę osób młodych i nastolatków.
Zaburzenia odżywiania zaliczane są do chorób psychosomatycznych, czyli takich gdzie choroba ciała jest skutkiem "choroby duszy".
W przypadku obu zaburzeń niezwykle ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia, które pozwoli stawić czoło problemowi.
Pamiętajmy że często chory nie jest sam w stanie dostrzec zagrożenia (zwłaszcza w przypadku anoreksji) lub bagatelizuje je.
Dlatego tak ważna jest rola rodziny i osób bliskich, aby nakłonić chorego do leczenia lub w jego imieniu szukać pomocy psychoterapeutycznej.
Więcej informacji na stronie